piątek, 29 marca 2013

Z ostatniej chwili

... prawie udało mi się dobić do wiosny. Już prawie przyszła...a chwilę potem sypnęło śniegiem i znów mamy zimę .





środa, 20 marca 2013

Capitotricha sp.

malutkie około 1 milimetrowe grzybki. Zauważalne mimo swoim małych rozmiarów, pod warunkiem ,że się wie, że białe kropki na gałązce to może być grzyb. :)

Na dębowej gałązce

niedziela, 17 marca 2013

Trzonecznica otrębiasta (Chaenotheca furfuracea)


...to jedne z ciekawszych, rzadkich , ale i bardzo małych porostów więc trudnych do spotkania .Związane są też z trudno dostępnym środowiskiem- wilgotnym i bagnistym.




czwartek, 14 marca 2013

Strzępkoząb kolisty (Xylodon radula)


     Pomału kończymy sezon na nadrzewne grzyby na rzecz tych naziemnych, bo w końcu się pojawią...jeśli ta zima się w ogóle kiedyś skończy. Nie to, że nadrzewne znikną , tylko staną sie mniej zauważalne...




poniedziałek, 11 marca 2013

Małe grzyby

Przez określenie małe grzyby można rozumieć np. mini workowce jak ta z rodzaju mollisia, której średnica to około 2mm . Poznawanie takiego makroświata jest fascynujące


ale mogłoby być jeszcze bardziej fascynujące , jeśli można by było zbliżyć się jeszcze nieco do niego. Niestety mój sprzęt już na to niepozwala. Być może konwerter raynox lub odwrócony obiektyw by temu podołał. W otworze tego pruchniejącego drzewa obok 2mm workowców można dostrzec kilkanaście razy mniejsze malutkie pałeczkowate grzyby. Ten świat musi być dopiero fascynujący i różnorodny.

Żuławskie wierzby


no to jeszcze udało mi się zrobić zdjecie na przedwiośniu. Parę godzin potem spadł śnieg i zima "powróciła". Chciałbym wierzyć meteorologom, ze to już ostatni pazur zimy...

sobota, 9 marca 2013

Wiosenne migracje


           Równo rok temu , bo 10 marca, (dziś jest dziewiąty, ale rok krótszy o 1 dzień) i w tym samym miejscu pierwsze w nowym roku czajki i skowronki. Dziś też widziałem pierwsze żurawie w locie , choć pare dni temu je słyszałem. Gęsi zbożowe i białoczelne grube kilka tysięcy w kilkanaście minut.





piątek, 8 marca 2013

Strzępek i kędziorek


...to jedne z nielicznych śluzowców , którym jako tako udało się przezimować.

 Strzępek poniżej przezimował na pniu pod grubą korą. Kolorem i zwartością włośni przypomina insignis , ale długość stopy mogłaby wskazywać na denudate bo kolor pozimowych strzepków może również zwodzić. 


                                                                                                             strzępek (arcyria sp.)




Pozimowe śluzowce z rodzaju trichia czasami również nie przypominają tych z przed zimy co utrudnia ich dokładniejsze oznaczenie na podstawie cech makro. W sezonie, na przełomie kilkunastu dni można zaobserwować proces tworzenia sie i rozwoju zarodni , teraz na przełomie kilkunastu dni albo kilku tygodni można tylko zaobserwować proces odmarzania dojrzałych rozprężonych zarodni. 

kędziorek siedzący  (trichia persimilis)