Na przydrożach , kiedy złoć żółta miejscami przekwita, pojawia się rzadsza złoć łąkowa.
Półwysep Kretowiny |
Owad prostoskrzydły należący do skakunowatych . W sąsiedztwie zbiorników wodnych , takich jak torfowiska , pojawia się już wczesną wiosną. Jego ubarwienie jest zmienne.
Naparstniczka stożkowata nieraz rośnie razem z Verpa bohemica , ale najczęściej spotykam je rosnące w grupach ,w wilgotnych zaroślach tarniny lub głogu, gdzie rośnie na mchu lub nagiej ziemi.
Gatunek ściśle chroniony i umieszczony na czerwonej liście grzybów z kategorią "R" - rzadki Wysoczyzna Elbląska . Las Bażantarnia |
Fiołka przedziwnego kojarzę zawsze ze smardzami i okresem ich poszukiwań w tych samych środowiskach- chaszcze, kleszcze i nie wiem co jeszcze. Fiołek ten charakteryzuje się dużym , tutkowatym liściem odziomkowym. A jego przedziwnością są bezkoronowe, samozapylające się kwiaty klejstogemiczne , które pojawiają się po tych pierwszych , tradycyjnych.
Wysoczyzna Elbląska . Las Bażantarnia |
Grzyb ten należy do rodziny smardzowatych (Morchellaceae) i w takich miejscówkach smardzowych należy go szukać, choć można i spotkać je w ogrodach i parkach , na trawnikach .
Osiem owocników rosnących obok siebie miały około 60 mm średnicy.
Gatunek ściśle chroniony i umieszczony na czerwonej liście grzybów z kategorią R-rzadki Elbląg . Ogródki działkowe |
Za nazewnictwem i przynależnością grzybów nie nadążysz. Jednego roku patrzysz na mitrówkę półwolną (Mitrophora semilibera) , a za rok już na smardza półwolnego (Morchella semilibera). Niezmienna pozostała jego półwolność czyli sposób zrośnięcia główki z kapeluszem. W połowie zrośnięty, w połowie wolny.
Jak widać na zdjęciu to jeszcze szczeniaki o wielkości zeszłorocznego owocu głogu.
Wysoczyzna Elbląska. Las Bażantarnia |
Za twardnicami bulwiastymi, grzybem pasożytującym na korzeniach zawilca gajowego, przeważnie rozglądałem się wcześniej. W tym roku przespałem i znalazłem je u schyłku owocowania dzięki czemu mogłem zobaczyć jak duże potrafią urosnąć. Wiele było talerzowato rozpostartych o średnicy 30 i więcej mm.
Wysoczyzna Elbląska |
Straszka pospolita należy do najwcześniej pojawiających się ważek. A to dlatego, że jest jedną z dwóch gatunków występujących w Polsce , które zimują zahibernowane w postaci imago. Budzą się już w marcu. Spotkałem ją już miesiąc wcześniej, ale wtedy nie udało mi się zrobić zdjęcia.
Bór bagienny .Boguchwały |
Wczoraj krótki spacer po "leśnej" modrzewinie. To głównie przerośnięte zarośla wierzbowo topolowe w których nie prowadzi się gospodarki leśnej z tytułu braku cennych gospodarczo drzew. Natrafiłem na sporo, jednak porozrzucanych w znacznej odległości od siebie , młodych jeszcze naparstniczek.
Elbląg. Modrzewina |
Prawdopodobnie jest to ten gatunek występujący często na butwiejącym i omszonym buku . W podobnym środowisku może też być dużo rzadsza Gyromitra martinii. Gatunki te różnią się długością zarodników więc oznaczenie tylko pod mikroskopem.
Na zdjęciu jest młody owocnik, choć tu znajdowałem kiedyś dojrzałe owocniki.
Wysoczyzna Elbląska. Las Bażantarnia |