Rosły przy drodze, na jednym stanowisku z Ramaria botrytis .
Wysoczyzna Elbląska. Kadyny Oznaczenie na podstawie badania mikroskopowego przez prof. Błazej Gierczyk |
Morfologicznie najbardziej pasuje do Rhizopogon abietis , którego perydium w kolorach żółto ochrowych jest podatne na łuszczenie. U dojrzałych owocników gleba jest charakterystycznie ceglasta. Owocniki często oplatają ciemne ryzomorfy. Podobna piestrówka żółtawa (Rhizopogon obtextus) wydaje się mieć bardziej jednolicie ubarwioną powierzchnię owocnika, choć też oplecioną ryzomorfami.
Rośnie w lasach iglastych, częściej pod świerkami.
Żabi Róg |
Wielkość owocników od 1-4 cm. Zewnętrzna warstwa owocnika perydium różowa, różowo żółta z łuseczkowatą powierzchnią . Perydium na przekroju różowe. Gleba od żółtej u młodych owocników do ciemno oliwkowej u owocników dojrzałych. Wyrasta z gleby pod sosnami, zarówno na piaskach jak i wapiennych rędzinach.
Żabi Róg |
Maślak ziarnisty (Suillus granulatus) i maślak zwyczajny (Suillus luteus) z zewnątrz są bardzo do siebie podobne. Można odróżnić je po spodniej stronie kapelusza. Młody maślak zwyczajny posiada białą błonę , która łączy kapelusz z trzonem. Maślak ziarnisty tej błony nie posiada. Na starszych owocnikach maślaka zwyczajnego ,po błonie zostaje ciemniejszy pierścień na trzonie , którego nie posiada maślak ziarnisty.
Maślak zwyczajny (Suillus luteus) |
Maślak ziarnisty (Suillus granulatus) |
Maślak ziarnisty (Suillus granulatus) Żabi Róg. Piaskownia |
Lisówka ruda (Hygrophoropsis rufa tworzy) znacznie większe owocniki od bardziej znanej lisówki pomarańczowej (Hygrophoropsis aurantiaca). Powierzchnia kapelusza jest ciemniejsza, nieraz brązowa i zamszowa.
Owocniki rosły na i obok ściętego pnia . Dojrzałe , pożarte częściowo owocniki miały około 10-120cm średnicy.
Tomlak |