poniedziałek, 29 lutego 2016

Przylepnik złotawy (Melanelixia subaurifera)




     Gatunek rosnący na pniach i gałęziach drzew, głównie liściastych. Wyglądem nieco podobny do przylepnika okopconego (Melanelixia fuliginosa) , który jednak na obrzeżach plechy odcinki ma bardziej błyszczące , a centrum plechy gęsto napity igiełkowatymi izydiami. Przylepnik złotowy poz izydiami posiada również soralia.




                                                                              Wysoczyzna elbląska. Okolice Stagniewa

sobota, 27 lutego 2016

Orzast kolisty (Phaeophyscia orbicularis)



      Orzast kolisty ma plechę zmienną w kolorze , głównie od szarej do czarnej, ale jak większość innych porostów po deszczach nabiera koloru zielonego. . Spodnia strona jest czarna co można zauważyć już po marginesach od górnej strony. Na spodniej stronie znajdują się liczne czarne chwytniki , krótsze od innych gatunków Phaeophyscia, nie zawsze wiec je widać z zewnątrz.

     Z lewej strony kadry obrost sinawy (Physcia aipolia)


                                                                                                                Wysoczyzna elbląska .  Na pniu buka

piątek, 26 lutego 2016

Liszajecznik koralkowaty (Candelariella coralliza)




     Żółta lub zielono żółta plecha zbudowana z koralikowatych ziarenek ułożonych nad sobą . Bronatnożółte płaskie owocniki, przeważnie zagłębione są w plechę , rzadko kiedy wystają ponad nią. Porost ten porasta głównie skały krzemianowe , lub rzadko na drzewach jak ten z poniższego zdjęcia,  którego znalazłem na buku.

                                                                                           Wysoczyzna elbląska. Jelenia dolina

czwartek, 25 lutego 2016

Obrost modry (Physcia caesia)



      Porost występujący najczęściej na skałach. Na niżu gdzie nie ma skał, spotykany jest na różnego rodzaju murkach. Posiada plechę w koloru popielatego o wypukłych odcinkach, często oblepionymi niebieskimi soraliami. Powierzchnia plechy często obsypana jest białymi plamkami , podobnie jak u obrosta sinawego (Physcia aipolia). Ten drugi jednak, występuje na drewnie i zawsze posiada liczne owocniki.

                                                                                                                       Wysoczyzna elbląska

środa, 24 lutego 2016

Soreniec popielaty (Physconia grisea)




        Gatunek ten porasta zazwyczaj korę pni dużych drzew. Odcinki plechy na jego obrzeżach są biało oprószone, niekiedy oprószona jest cała ,widoczna plecha, bo przeważnie w jej centrum występują liczne soralia. Plecha nie nasiąknięta wodą jest zawsze w kolorze popielatym.
     Gatunek ten jest najpospolitszy z wszystkich soreńców, jednak na terenie Wysoczyzny elbląskiej zdecydowanie częściej spotykam soreńca żóltawego i soreńca opylonego. Soreńca popielatego stwierdziłem dopiero raz.

                                                                                                             Wysoczyzna Elbląska


poniedziałek, 22 lutego 2016

Chrobotek derenkowaty (Cladonia caespiticia)




      Niewielki porost , z jeszcze mniejszymi, niemal niezauważalnymi potecjami. Najpierw rzuca się w oczy plecha pierwotna , którą można zaobserwować jako niewielkie placki zieleni na piaszczystych , leśnych wzniesieniach lub poboczach duktów. Po zbliżeniu dopiero można zaobserwować brązowe, nieraz cieliste, owocniki.






Wysoczyzna elbląska . Kamionek Wielki
Gatunek umieszczony na czerwonej liście porostów zagrożonych  z kategoria "EN"- gatunek wymierajacy

środa, 17 lutego 2016

Przylepniczka szorstka (Melanohalea exasperata)



     Jest to porost bardzo rzadki w skali kraju, jednak jak już zaobserwowałem , na Wysoczyźnie elbląskiej można go z powodzeniem wytropić. Z moich obserwacji też wynika , że rośnie on wysoko w koronie drzew. Znajdowałem go więc na powalonych drzewach lub oberwanych gałęziach. Dotychczas tylko na dębach. Kilka razy już wstawiałem jego zdjęcie, ale na tym zdjęciu widać jego całą plechę , która nie jest nasiąknięta wodą, wiec jest w kolorze brunatno-oliwkowym.






                                 Gatunek ujęty na  czerwonej licie z kategorią "CR: -krytycznie zagrożony. Gatunek ściśle chroniony                                  
                                                                                                                                                                                                                                  Wysoczyzna elbląska. Jagodno

wtorek, 16 lutego 2016

Jeden na milion



       Zmotywowany ostatnim znaleziskiem rzadkiego owocnika tarczownicy bruzdkowanej, odzyskałem nadzieję i udałem się na zakrojone poszukiwania owocników u drugiego pospolitego gatunku porostu jakim jest pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes). Od czterech lat rozglądałem się za nimi , a teraz znalazłem w jeden dzień , choć przyznam , ze wyprawa do lasu  miała charakter  wyłącznie poszukiwania tylko tego gatunku. Przy tak pospolitym gatunku jakim jest właśnie pustułka pęcherzykowata można chyba powiedzieć, że nie jedna na milion , a jedna na 100 milionów plech posiada owocniki.








Na wiekowym kasztanowcu.
                                                                                                                                                     Wysoczyzna elbląska. Jagodno

poniedziałek, 15 lutego 2016

Usznica spłaszczona (Radula complanata)




           Ten epifityczny wątrobowiec właśnie zarodnikuje. Sporofity już dojrzałe z porozrywanymi ściankami zarodni ( u wątrobowców rozrywa się na cztery części). U usznicy spłaszczonej rodnie ze sporofitem rozwijaja sie ukryte są w cylindrycznych osłonkach liściowych zwanych peryancjum. No drugim zdjęciu widać we wntrzu peryancjum  okrągłą, kołnierzykowatą resztkę rodni , w której rozwijał się właśnie sporofit.







niedziela, 14 lutego 2016

Pełzacz leśny (Certhia familiaris)




          Mały, cichy i niepozorny. Tylko przy bezwietrznej leśnej ciszy słychać, ze w pobliżu żeruje gdzieś pełzacz.

                                                                                                        Jagodno


   

sobota, 13 lutego 2016

Gile w kotkach




      Zima pomału się kończy , a ja Gila spotkać nie mogłem. za to dziś w lesie dało się słyszeć niemal wszędzie jego "buczenie". Gorzej było z dostrzeżeniem  , mimo jego intensywnej barwie. Większosć żerowała w czubkach kwitnących topoli .





       Gil (Pyrrhula pyrrhula)
                                                                                                                                                        Wysoczyzna elbląska. Jagodno

piątek, 12 lutego 2016

Co kryją stare drzewa



 ... Na pewno zawsze coś ciekawego.

       Z pozoru tylko tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata) , ale jeśli z dorodnymi apotecjami , to już nie " tylko" . Kiedyś długo się rozglądałem za owocującą tarczownica zanim pierwszy raz znalazłem ja na kilkusetletnim kasztanowcu. Potem kolejne spotkanie , również na kilkusetletnim kasztanowcu i teraz kiedy dostrzegłem w lesie bardzo wiekową Wiśnie ptasią porośniętą tarczownicą , byłem niemal pewien , że i tu będą owocniki. Nie myliłem się ,bo było ich mnóstwo. Stare kilkusetletnie drzewa to patent na dorodne owocujące porosty.

                                                                                                                                      Wysoczyzna Elbląska. Jagodno

czwartek, 11 lutego 2016

Pezizella alniella



       Ten niewielki grzyb rośnie na szyszkach olchy. Na szyszkach tych można spotkać też inne grzyby . Najbardziej podobna do pezizella alniella jest Mollisia amenticola , która ma  siedzace owocniki . Pezizella alniella posiada bardzo drobne trzonki a sam owocnik jest bardziej poduszkowaty.








      Innym niewielki grzybem rosnącym na na zeszłorocznych owocach jest Hymenoscyphus fructigenus , którego poza żołędziami , porasta jeszcze stare owoce leszczyny i buka.



środa, 10 lutego 2016

Biegacz granulowany (Carabus granulatus)




     Przeszukując spodnie strony butwiejących kawałków drewna pod kątem śluzowców, odkryłem pod korą kilka zimujących biegaczy granulowanych.


wtorek, 9 lutego 2016

Za szczygłami



 
    Od dawna,  polowałem na szczygły , które chciałem "ustrzelić" w locie, bo wtedy przy rozłożonych skrzydłach wyglądają naprawdę malowniczo. Co prawda nie jest to zdjęcie o jakim marzyłem , bo nie na tle nieba miało być, ale od czegoś trzeba zacząć:)






 "Pociski "

Otulina j. Drużno

poniedziałek, 8 lutego 2016

Dzwońce zimowe




      Wczoraj mały rekonesans po polach okolic jeziora Drużno. W locie kilka dużych kluczy gęsi zbożowych i dwa klucze gęsi białoczelnej. Kilka gęgaw w parach, widać zimujące. A na polach dzwońce , w swoich stadach i mieszanych z mazurkami, makolągwą i szczygłem. Wygłodzony krogulec nie dawał im spokoju przeganiając je z miejsca na miejsce.







niedziela, 7 lutego 2016

Badhamia utricularis (gronianka lśniąca)




     To gatunek śluzowca , którego można spotkać od jesieni do wiosny. Owocniki nie tworzą  się  tylko w temperaturach minusowych. Mimo dużych rozmiarów nie zawsze łatwo go znaleźć , ponieważ najczęściej rośnie na spodniej stronie przewróconego pniaka, bądź gałęzi. Często w towarzystwie jakiegoś grzyba jak tu np. Strzępkoząb (Hyphodontia sp.). Pod oderwanym perydium - osłonce zarodni ,widać ułożone w klastrach  czarne zarodnie.


                                                                                                                        Wysoczyzna Elbląska. Jagodno

sobota, 6 lutego 2016

Kubianki (ciboria sp.)



    To jedne z pierwszych grzybów pojawiających się na przedwiośniu. Rosną na zeszłorocznych kwiatostanach "kotkach" leszczyny, olchy i wierzby.

Na zeszłorocznych kwiatostanach leszczyny. Najprawdopodobniej Ciboria coryli


Na zeszłorocznych kwiatostanach olchy .Ciboria amentacea


Na zeszłorocznych kwiatostanach wierzby iwa ,Ciboria amentacea

środa, 3 lutego 2016

Zimowa grzybówka



     Wyglada na to , ze jest to grzybówka wczesna (Mycena abramsii), choć kiedy ja fotografowałem byłem pewny że to grzybówka dzwoneczkowata , czyli jedyna grzybówka (mycena sp.) występująca w ciepłe zimy na przełomie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Grzybówka wczesna (Mycena abramsii) zazwyczaj pojawia sie od maja, ale teraz, podczas zawirowań pogodowych już nic nie jest schematyczne .


                                                                                                                                Wysoczyzna Elblaska. Próchnik

wtorek, 2 lutego 2016

Proliferodiscus pulveraceus



    Grzybki wielkości około 2 mm, rosły na opadłej gałązce klona. Grzyb ten może być mylony z innymi gatunkami Lachnellula - lachnella ,  jednak makroskopowo ten drugi ma przeważnie bardziej intensywny kolor żółty lub pomarańczowy  . Dla pewności powinien być mikroskopowany


                                                                                                   Wysoczyzna Elbląska. Próchnik

poniedziałek, 1 lutego 2016

Co w uchu siedzi



   Wyrwany z objęć zimy las wybudził do życia czaika (Metellina sp) i młode owocniki Uszaka bzowego (Auricularia auricula-judae).