Helvella crispa posiada siodłowatą lub nieregularnie klapowaną główkę , z zewnątrz brudnobiałą , od spodu nieco ciemniejszą. Rzadziej spotyka się mocno wygięte klapy z uwidocznioną znacznie ciemniejszą stroną wewnętrzną . Przypominać może wtedy inny gatunek jakim jest Helvella pityophila, ale ta jednak posiada trzon szary, lub szaro-fioletowy.
W miejscach wilgotnych można spotkać roślinę podobną do gwiazdnicy gajowej , to Kościenica wodna. Najlepiej odróżnić je po szyjkach słupka. Kościenica ma ich 5, a gwiazdnica 3.
Od innych dziurawców odróznić go można przede wszystkim po łodydze, która jest pełna, obła i posiada wzdłużne listewki. Poza tym płatki kwiatów są czarno punktowane przy krawędziach , choć to nie zawsze można zaobserwować.
Koralówka ta pochodzi ze znanego , "mikroskopowanego" stanowiska , które znajduje się na ścianie wąwozu leśnego o nachyleniu 70%. Zejście tylko podczas suchych dni, w dobrych , górskich butach.
Wysoczyzna Elbląska- Dąbrowa 54.181463, 19.476695. Las Bażantarnia. Gatunek oznaczony na podstawie cech mikroskopowych przez dr. Błażej Gierczyk
Ramaria flavoides wykształca dosyć duże ,20-to cm owocniki , ale przy takiej pogodzie zasychają już przy kilku centymetrach, a niektóre jeszcze przed wykształceniem gałązek.
Mulisty brzeg leśnej drogi , a tam... jeszcze kwitnące przetaczniki . Przetacznik bobowniczek związany jest zawsze ze stale wilgotnym podłożem. Najczęściej są to rowy.
Dość rzadko spotykany w Polsce chaber. Rośnie na łąkach, głównie wilgotnych . Liście obustronnie szorstko owłosione. Pojedyncze , okrągłe koszyczki pokrywaja łuski zakończone fredzelkowato.
Samica brudnicy nieparki . Pod nią znajdują sie złoża jajek przykrytytch brązowymi włoskami. Gąsienice tego motyla są niezwykle żarłoczne i uważane są za jednych z większych szkodników.
Świetlik wyprężony jest rośliną silnie rozgałęzioną i może dorastać do 50 cm wysokości . Rozgałęzione są również gałązki boczne, które ustawione są pod ostrym kątem i tak jak łodyga są fioletawo nabiegłe. Przysadki odstają pod ostrym kątem od łodygi .
Świetlik gajowy, zwany świetlikiem zwartym o koronie białej, lub liliowofioletowej i nagich przysadkach odstajacych od łodygi pod dużym kątem. Przysadki z ząbkami często zakończonych ostką. Rośnie na murawach i wrzosowiskach .
W buczynach Wysoczyzny Elbląskiej znacznie mniej koralówek niż w poprzednie lata o tej samej porze. Ale to wina słabych deszczy, bo innych grzybów też jak na lekarstwo.
Ta koralówka znajduje się na znanym i badanym wcześniej stanowisku.
Znacznie rzadszą komonicę błotną najłatwiej odróżnić od podobnej komonicy zwyczajnej po pustej , łamliwej łodydze , wąskolancetowatych działkach kielicha i nerwacjach na spodniej stronie liści.Rośnie oczywiście na stanowiskach wilgotnych.