Wysoczyzna Elbląska. Rzadkie i chronione

poniedziałek, 17 lutego 2014

Cordyceps entomorrhiza
   ...A dokładniejego bezpłciowa, konidialna forma Tilachlidiopsis nigra ,bo  na tych bardziej złożonych  podkładkach pod lupą widać było, że wykształciły się tylko konidia a nie prawidłowe główki z perytecjami. O ile mam szczęście na znajdywanie biegaczy(Carabidae) porażonych tym grzybem , to nie miałem jeszcze szczęścia  oglądania podkładek z owocnikami doskonałymi. Wszystkie trzy porażone chrząszcze, na moje oko Skoropędek podobnik (Agonum assimile), znalezione w miniony weekend w jednym mocno suchym ( o dziwo) pniu, choć jak zawsze przy strumieniu.


Podkładki w początkowej fazie formowania

Podkładki wykształcone w całości i porośnięte owocnikami bezpłciowymi
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elblaskiej

4 komentarze:

 1. Nieźle go grzybek obrósł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzimy, że Kolega świetnie orientuje się w tematyce mykologicznej... to już wiemy, komu będziemy podsyłać sfotografowane grzyby do oznaczenia :-) Zdjęcia jak zwykle bardzo ciekawe i niebanalne!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki. Podstawowym atrybutem mykologa jest mikroskop, czego ja nie mam. Mam tylko pasje i to mi wystarcza :) Ale co nieco temat ogarniam :)

   Usuń
 3. Obcy atakuje ziemską formę życia! Przerażające. Dobrze, że nie jestem owadem. Z drugiej strony - może dobrze, że nie widzę co w brzuchu noszę... ;)

  OdpowiedzUsuń