czwartek, 31 sierpnia 2017

Seradela pastewna (Ornithopus sativus)




     Liście i łodyga tej rośliny  jest gęsto owłosiona . Gatunek ten często dziczeje więc ma w Polskiej florze status efemerofitu . Zdziczałą można spotkać na suchych i piaszczystych glebach. Jej rodzimym obszarem występowania w europie jest jej południowy zachód.


Kaszubski park krajobrazowy

środa, 30 sierpnia 2017

Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum)




       Tą ważkę spotykam najczęściej na leśnych drogach , osłoniętych od wiatru i dobrze nasłonecznionych .


Samiec

Samica
                                                                                                 Kretowiny


wtorek, 29 sierpnia 2017

Czosnek zielonawy (Allium oleraceum)




    To ciepłolubna roślina spotykana na murawach kserotermicznych , przy drogach i piaszczystych zboczach. Charakteryzuje się okrywą kwiatostanu z  bardzo długim końcem, kilkukrotnie dłuższym od kwiatostanu.





Żabi Róg

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Piaskowiec macierzankowy (Arenaria serpyllifolia)





     Roślina o silnie rozgałęzionej i wznoszącej się łodydze. W kątach górnych liści wyrastają na szypułkach bardzo drobne białe kwiaty. Znaleźć ją można na glebach piaszczystych, na obrzeżach pól i leśnych dróg.


Kretowiny

niedziela, 27 sierpnia 2017

Klinopodium pospolite (Clinopodium vulgare)



     Klinopodium to przedstawiciel rodziny jasnotowatych . Roślinę to kwitnącą do września możemy spotkać najczęściej w świetlistych , suchych lasach, przy leśnych drogach.

Kretowiny

sobota, 26 sierpnia 2017

Ramaria myceliosa



   Najprawdopodobniej to ten gatunek. Dojrzałe owocniki osiągają 3-4 cm wysokości . Wytwarza długie białe ryzomorfy. Początkowo, mocno rozgałęzione końcówki gałązek są jaśniejsze, z wiekiem przybiera kolor całego owocnika. Grzyb ten rósł na piaszczystej glebie w świetlistym miejscu młodnika świerkowego.

   
Żabi Róg

piątek, 25 sierpnia 2017

Nicennica polna (Filago arvensis )




   Nicennica podobnie jak szaroty jest cała wełniście owłosiona. Kwitnie od czerwca do września i można ja spotkać na zrębach , ugorach , na glebach piaszczystych

Kretowiny

czwartek, 24 sierpnia 2017

Szarota błotna (Gnaphalium uliginosum)



    Szarota błotna podobnie jak inne szaroty pokryta jest w całości drobnym meszkiem. Posiada rozgałęzioną łodygę już od jej nasady. Spotkać ją można w miejscach wilgotnych . Tą spotkałem w rowie odwadniającym pole.





Kretowiny

środa, 23 sierpnia 2017

Szarota leśna (Gnaphalium sylvaticum)




   Tą roślinę , o łodydze wznoszącej się do 70 cm, można spotkać najczęściej przy leśnych drogach, na obrzeżach lasów i zrębach.  Posiada równowąskie liście szarofilcowate co nadaje roślinie wełnisty wygląd.


 



                             Kretowiny

wtorek, 22 sierpnia 2017

Plamiec czeremszak (Abraxas sylvata)

 


    To motyl nocny z rodziny miernikowcowatych (Geometridae) w ciągu dnia przesypiający na liściach drzew i krzewów.      




Pięciornik gęsi (Potentilla anserina)




    To pięciornik łatwy do odróżnienia od pozostałych roślin tego rodzaju , po liściach -długich na około 20 cm z piłkowato ząbkowatymi krawędziami, od spodu srebrzyście owłosionymi. Rośnie nisko przy ziemi, na przydrożach, pastwiskach i obrzeżach pól uprawnych.


Żuławy Wiślane

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Mięta




    Mięta nadwodna (Mentha aquatica) to roślina związana ze stanowiskami wilgotnymi. Ciężko powiedzieć czy to stanowisko na jakim rosła ta roślina do takich się zalicza . W pełnym słońcu na piasku wydmy nadmorskiej. Jakby nie patrzył, to nad wodą.



                Mięta nadwodna (Mentha aquatica). Mikoszewo






     Mięta polna (Mentha arvensis) rośnie najczęściej na obrzeżach pól uprawnych, w rowach.

                                             Mięta polna (Mentha arvensis). Kretowiny

niedziela, 20 sierpnia 2017

Ogończyk wiązowiec (Satyrium w-album)



     Motyl z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Gąsienice rozwijają się i żerują na wiązach, stąd nazwa. Dorosłe motyle spotykane są najczęściej w łęgach.


                                                                            Kretowiny

sobota, 19 sierpnia 2017

Przegorzan kulisty (Echinops sphaerocephalus)





     Jest gatunkiem zawleczonym i w stanie dzikim spotykany jest raczej rzadko, głównie na stanowiskach ruderalnych i na obrzeżach ciepłych muraw. Roślina chętnie odwiedzana przez owady. Kwitnie w lipcu i sierpniu i osiąga wysokość do 2 metrów.





                                                                                         Żabi Róg



piątek, 18 sierpnia 2017

Mak lekarski (Papaver somniferum)




      Mak lekarski w Polsce , jedynie spotkać można na stanowiskach ruderalnych jako roślinę zdziczałą. Kwiaty są przeważnie różowe, choć zdarzają się też czerwone, ale od innych czerwonych maków wyróżniają go duże karbowane liscie.


Mak lekarski (Papaver somniferum) . Wilnowo

Mak polny (Papaver rhoeas)

środa, 16 sierpnia 2017

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)



  To tojeść związana również z miejscami wilgotnymi , bądź nie nasłonecznionymi. Często też wśród traw płoży się , wznosząc się na wysokość kilku centymetrów powyżej ziemi.




Żabi Róg

wtorek, 15 sierpnia 2017

Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris )




     Ten gatunek tojeści można spotkać najczęściej w cieniu, lub półcieniu. Zazwyczaj w miejscach wilgotnych lub w ich otoczeniu.



Żabi Róg

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Ramaria sp.



     Ramaria botrytis i Ramaria rubripermanens to bliźniaczo podobne do siebie koralówki . Wspólne cechy dla tych dwóch gatunków są łatwo zauważalne na tle innych gatunków tego rodzaju , ale nie do odróżnienia tych dwóch. Młode owocniki maja bardzo gruby , biały trzon , z którego wyrastają gęsto pozbijane , krótkie, sztywne ,czerwone gałązki. Z wiekiem gałązki wydłużają się pozostawiając blednący, czerwony odcień tylko na wierzchołkach. Najpewniej szukać ich w lesie ze starymi bukami z wchodzącą sosną, przeważnie na ubitej ziemi.  Obydwa bliźniacze gatunki podobno bardzo łatwo odróżnić od siebie badając pod mikroskopem.


                                                     młody owocnik




                                               ten sam owocnik po 10 dniach
Wysoczyzna Elbląska . Las Bażantarnia szlak zielony


niedziela, 13 sierpnia 2017

Rutewka mniejsza (Thalictrum minus)




   Gatunek ten spotykany jest w świetlistych dąbrowach, słonecznych murawach , a nawet zarośla. Na terenie Natura 2000 Murawy koło Pasłęka, rutewka ta rośnie na zarastającej krzakami części murawy kserotermicznej. Rutewka mniejsza wbrew nazwie może dorastać nawet do 2 metrów wysokości.



Murawy koło Pasłęka

sobota, 12 sierpnia 2017

Groszek leśny (Lathyrus sylvestris)




    Gatunek charakterystyczny dla ciepłolubnych zbiorowisk okrajkowych . Najczęściej na obrzeżach lasów i suchych łąk. Jest pospolity, ale nie rośnie masowo na stanowiskach.


                                                         Kretowiny

piątek, 11 sierpnia 2017

Groszek nadmorski (Lathyrus japonicus)



 

     Groszek nadmorski w Polsce rosnący tylko na wydmach bałtyckich, w ubiegłym roku został umieszczony na czerwonej liście gatunków zagrożonych, póki co delikatnie z kategorią "NT" - bliski zagrożenia.


                                                                Mikoszewo. Mierzeja Wiślana

czwartek, 10 sierpnia 2017

Proporzyca marzymłódka (Tyria jacobaeae)




     Proporzca marzymłódka to motyl z rodziny mrocznicowatych (Erebidae). Gąsienice żerują niemal wyłącznie na starcu jakubku (Jacobaea vulgaris), stąd też kolor barw kamuflujących. Dorosły motyl jest bordowo-czarny połyskujący stalowo.  Gąsienice bardzo często żerują stadnie i nie przeszkadza im pełne słońce, za to jest jeden drapieżnik , którego mogą się bać . To drapieżny pluskwiak Srogoń baldaszkowiec (Rhinocoris iracundus).


Kretowiny

środa, 9 sierpnia 2017

Przymiotno ostre (Erigeron acris)




      Przymiotno ostre to czerwono nabiegła  roślina wznosząca się na wysokość 50 cm. Spotkać ją można w miejscach słonecznych, przydrożach i zboczach gdzie kwitnie od czerwca do października.
    Najczęściej spotykanym przymiotnem w kraju jest Przymiotno białe (Erigeron annuus) .


Przymiotno ostre (Erigeron acris) . Żuławy Wiślane


|Przymiotno ostre (Erigeron acris)


Przymiotno białe (Erigeron annuus) 

wtorek, 8 sierpnia 2017

Pępawa błotna (Crepis paludosa)




      Pępawa błotna to wysoka roślina dorastająca do 120 cm . Od czerwca do września można spotkać ją kwitnącą na stanowiskach podmokłych . Pospolita w całej Polsce .


Żuławy wiślane


poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Przetacznik kłosowy (Veronica spicata )




    Przetacznik kłosowy to jeden z bardziej okazałych przetaczników . Można spotkać go  na nasłonecznionych , ciepłych murawach. Jest gatunkiem charakterystycznym dla muraw kserotermicznych i w takim miejscu rośnie na obszarze Muraw koło Pasłęka.






Murawy koło Pasłęka

niedziela, 6 sierpnia 2017

Ramaria subbotrytis




    Na podstawie cech makro, kolorze i terminie pojawienia się , podejrzewam Ramaria subbotrytis, choć w tym lesie jeszcze jej nie spotkałem. Dwa lata temu 200 m dalej rosły Ramaria flavoides. Owocnik rósł przy starych bukach, przy utwardzonym szlaku.


Wysoczyzna Elbląska . Las Bażantarnia. Żółty szlak

sobota, 5 sierpnia 2017

Czyściec roczny (Stachys annua)



           Czyściec roczny to roślina rzadka, spotykana na obrzeżach pól uprawnych.  Gatunek charakterystyczny dla zbiorowiska upraw zbożowych na glebach wapiennych. Kwitnie od czerwca do września.


   
 Umieszczony na polskiej czerwonej liście w kategorii VU narażony
                             Żabi Róg

piątek, 4 sierpnia 2017

Czyściec lekarski (Stachys officinalis)




       Roślina ta zwana jest też bukwicą zwyczajną , ale według nowych ujęć taksonomicznych polska nazwa to czyściec , czyli jak inne gatunki z rodzaju Stychus. Jest gatunkiem charakterystycznym dla łąk trzęślicowych, ale rośnie też na skrajach lasów, zaroślach i murawach. Kolor kwiatów to jasny purpurowy, rzadko trafiają się bladoróżowe.






Murawy koło Pasłęka

czwartek, 3 sierpnia 2017

Kruszczyki ( Epipactis)



      Po kruszczykach rdzawoczerwonych już prawie nie ma śladu, ruszyły natomiast leśne kruszczyki szerokolistne. Kruszczyk rdzawoczerwony jest gatunkiem zdecydowanie rzadszym i poza wydmami nadmorskimi widuję je bardzo rzadko. Tego spotkałem na piaszczystym poboczu drogi. Rósł w półcieniu.



Kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens).
                                                                                            Naryjski młyn

Kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine)
                                                                                               Kretowiny. Leśna droga

wtorek, 1 sierpnia 2017

Chaber łąkowy (Centaurea jacea)





     Chaber ten  w odróżnieniu od chabra drakiewnika ma mniejsze i jaśniejsze kwiaty, a liście łodygowy posiada całobrzegie i lancetowate. Rośnie na łąkach , skrajach lasów na glebie gliniastej.


Wysoczyzna Elbląska. Elbląg