Rozchodnik biały na murawach napiaskowych. Liście nie zawsze są czerwono nabiegłe.
Żabi Róg. |
Kukułka bałtycka posiada pustą łodygę , ale z mniejszym kanałem niż kukułka szerokolistna, lub z największym kanałem- kukułka krwista. Warżka jest wyraźnie trójdzielna , a boczne , poszarpane łatki często odstają niemal prostopadle. Liście długie, lancetowate i ustawione skośnie do łodygi.
Żabi Róg. Zarośla wierzbowe okresowo podmywane. |
Znów łąka skoszona nie w porę , a więc populacja kilkudziesięciu osobników kukułki Ruthego po raz kolejny nie ujrzy światła dziennego .
Kilkaset metrów dalej na zadrzewionej i wolnej od koszenia "wyspie" ocalało kilka sztuk.
Rośnie zazwyczaj poza terenami podmokłymi . Te rosły na suchym piaszczystym wzgórzu zarastającym wierzbą i brzozą. Kwiatostan jasnoróżowy. Dolne liście równowąskie lancetowate. Pod kwiatostanem niewielkie liście przysadkopodobne , nie sięgające kwiatostanu.
Czerwiec to czas kukułek . Dactylorhiza fuchsii jeszcze na Wysoczyźnie nie spotykałem , ale wydaje się nosić cechy charakterystyczne dla tego gatunku. Oczywiście te niżowe różnią się od górskich , podobnie jak nasze D.majalis .
Rosła w zaroślach brzozowych na obrzeżach suchej łąki . Kwiatostan jasno liliowy . Warżka wyraźnie trójdzielna z dolną łatką długą, boczne rąbowe. Liście długie, równowąsko lancetowate, ciemnozielone z ciemnymi poprzecznymi plamami.
Wysoczyzna Elbląska. Jagodno |