Motyl z rodziny wachlarzykowatych . Gąsienice żerują na trawach.
Kretowiny |
Rosnące w Polsce czartawy pospolita i drobna posiadają zdecydowane cechy odróżniające oba te gatunki. Natomiast czartawa pośrednia (Circaea intermedia) to trwały mieszaniec obu tych gatunków noszący w sobie cechy pośrednie. Zdecydowanie po czartawie pospolitej posiada wydłużone grono kwiatowe, natomiast po czartawie drobnej soczysto zielone , niemal błyszczące liście , gdyż nie są one tak owłosione jak u cz. pospolitej. Czartawa pośrednia posiada też sercowatą nasadę liści , gdzie cz. pospolita nasadę tą ma niemal prostą. Wszystkie te gatunki , rosną najczęściej w łęgach, przy potokach.
Wysoczyzna Elbląska. Las Bażantarnia |
Podhalanki do chrząszcze z rodziny stonkowatych. Występują na terenie Tatr , gdzie najczęściej można zaobserwować w ziołoroślach, przy potokach. Te żerowały na lepiężnikach i miłosnej (Adenostyles alliariae). Podhalanka okazała ma bardziej łukowate przedplecze, najszersze w połowie długości, oraz bardziej zgrubiałe boki przedplecza. Okrywy ma drobniej punktowane, w porównaniu z podhalanką baldaszówką.
Podhalanka baldaszkówka (Oreina alpestris) |
Podhalanka okazała (Oreina cacaliae) Tatry Bielskie. Czerwiec 2021 |
Roślina spotykana tylko na południu Polski, przeważnie w pasie skałkowym Pienin. Łodyga i ogonki liściowe są omszony z długimi , pojedynczymi włoskami.
Pięciornik złoty często występuje razem z kuklikiem górskim zasiedlając te same środowiska i piętra o tej samej porze kwitnienia. Tych dwóch roślin pomylić ze sobą nie można mimo tego samego pokroju i koloru kwiatów, za to podobny jest bardzo do pięciornika alpejskiego (Potentilla crantzii), który jednak nie ma połyskujących krawędzi liści jakie ma pięciornik tytułowy.
Tatry .Rusinowa Polana. 2.06.2021 |
Również i kukułki , które często spotyka się na tatrzańskich łąkach, w tym roku z początkiem czerwca jeszcze nie zakwitły i oglądać je można było poza Tatrami , np. na Jurgowskich łąkach , czy jeszcze niżej na Słowackich.