Zgarb rogaty to jeden z trzech gatunków z rodziny zgarbkowatych (Membracidae) występujących na terenie Polski. Charakterystyczne dla tego pluskwiaka są dwa odstające na przedpleczu kolczaste wyrostki.
Wysoczyzna Elbląska |
Chrząszcza tego spotkać można tam gdzie występuje dąb szypułkowy . Tam dorosłe owady składają jaja w żołędziu , który rośnie na drzewie. Larwy w nim żerują do czasu , kiedy opadną na ziemię, wtedy opuszczają żołędzia i wkopują się głęboko w ziemią , aby do wiosny przezimować i przepoczwarzyć się.
Gubity |
Włóknouszek lejkowaty wyrasta w pobliżu drzew iglastych , przeważnie świerków, na ukrytych pod ściółką korzeniach tych drzew. Często owocniki są pozrastane ze sobą. Powierzchnia kapelusza nieco filcowata. Trzon krótki.
Włóknouszek lejkowaty (Onnia tomentosa) Gatunek ujęty na czerwonej liście gatunków zagrożonych z kategorią zagrożenia "V"- narażony |
Podobna stułka piaskowa, wyrasta na piaskach.
Stułka piaskowa (Coltricia perennis) Bory Tucholskie |
Błonkówka z rodziny pilarzowatych (Tenthredinidae). Nie posiada żądła, choć swoim wyglądem przypomina osowate. Dorosłe owady przesiadują na liściach różnych roślin i poza tym , że odżywiają się pyłkiem kwiatowym, polują również na niewielkie owady. Duże larwy podobne do gąsienic, żerują na dziewannie i trędowniku.
Żabi Róg |