czwartek, 29 sierpnia 2013
środa, 28 sierpnia 2013
wtorek, 27 sierpnia 2013
poniedziałek, 26 sierpnia 2013
niedziela, 25 sierpnia 2013
sobota, 24 sierpnia 2013
piątek, 23 sierpnia 2013
Okratek australijski (Clathrus archeri)
... czyli australijski śmierdziuch zawleczony do europy na początku XX wieku. W Polsce rzadki i jeszcze do niedawna nie spotykany na północy. Po raz pierwszy spotkałem go parę dni temu . Dwa zmaltretowane owocniki i kilka jaj. Może jeszcze wrócę na stanowisko i trafię na ładniejsze okazy. A jeśli chodzi o jego zapach... jeszcze po kilku godzinach od momentu kiedy go dotykałem , myślałem o odcięciu reki żeby się tylko pozbyć tego smrodu :)
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elblaskiej |
czwartek, 22 sierpnia 2013
kubecznik pospolity (Crucibulum laeve )
Młodsze owocniki przykryte są bębenkową błoną , która z czasem pęka, a umieszczone wewnątrz pyredolia- jaja z zarodniami, pod wpływem wiatru lub kropli deszczu wypadają na zewnątrz w ten między innymi sposób się rozsiewając. Pyredolia posiadają nieraz kleiste włoski i podczas upadku często zaczepiają sie o np. gałązkę, jak to widać na poniższym zdjeciu.
środa, 21 sierpnia 2013
Siedzuń sosnowy (Sparassis crispa)
wtorek, 20 sierpnia 2013
poniedziałek, 19 sierpnia 2013
Piestrzyce
niedziela, 18 sierpnia 2013
czwartek, 15 sierpnia 2013
środa, 14 sierpnia 2013
Długoskrzydlak sierposz (Phaneroptera falcata)
Jeszcze do niedawna bardzo rzadki przybysz z południa europy, spotykany początkowo na południu Polski. Dziś coraz częściej spotykany na północy kraju, a to ciepłolubny gatunek pasikonika.
wtorek, 13 sierpnia 2013
łopatnica żółtawa (Spathularia flavida)
poniedziałek, 12 sierpnia 2013
Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum)
sobota, 10 sierpnia 2013
tojad dzióbaty (Aconitum variegatum)
Roślina spotykana głównie w górach. U nas bardzo rzadka , choć w leśnych ,ciemnych wąwozach wzdłuż żyznych cieków wodnych ,pośród gęstej roślinności , można trafić na płożące się pod ciężarem groniastych kwiatów , masywnych w stosunku do swoich cienkich łodyg .
Roślina objęta w Polsce ochrona gatunkowa Park krajobrazowy wysoczyzny elblaskiej |
czwartek, 8 sierpnia 2013
Kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens)
Ociągałem się z wizytą na mierzeje wiślaną i mam. Spóźniłem się jakieś dwa tygodnie i kruszczyki już przekwitły. Na dodatek z całej około stuosobnikowej populacji na stanowisku 80% miała pozjadane kwiaty, zapewne przez sarny.
Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana |
środa, 7 sierpnia 2013
Gruszynka jednostronna (Orthilia secunda)
Bardzo podobna do gruszyczki dlatego też nieraz nazywana gruszyczką jednostronną. Trafiłem na nią przypadkiem, bo w to miejsce wskazane przez gps udałem się na rewizję stanowiska storczyka tajęży jednostronnej, której zimozielone liście znalazłem tu zeszłej zimy. Czy to nie zbieg okoliczności , że znalazłem roślinę podobną i o podobnej nazwie?
Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana |
wtorek, 6 sierpnia 2013
Kruszczyk siny (Epipactis purpurata)
To rzadki storczyk, który potrafi rosnąć w najbardziej cienistych terenach lasu, wiec nie jest łatwo go sfotografować bez statywu . Można też jak ja wczoraj poczekać ponad godzinę , aż mały promień światła przebije się przez korony gęstych drzew.
Status na czerwonej liście "V" narażony na wyginięcie Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej W Polsce ściśle chroniony |
poniedziałek, 5 sierpnia 2013
niedziela, 4 sierpnia 2013
sobota, 3 sierpnia 2013
piątek, 2 sierpnia 2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)