poniedziałek, 31 marca 2014

Remiz



    Wierzba kwitnie obficie. To znak dla remiza , że materiałów budowlanych mu nie zabraknie. Co roku odwiedzam miejsce , gdzie można spotkać kilka gniazdujących remizów. W tym roku chyba najszybciej wzięły się do roboty, a bo i wierzba pewnie szybciej zakwitła.

Remiz zwyczajny (Remiz pendulinus)

czwartek, 27 marca 2014

Twardnica bulwiasta




   Grzyb pasożytujący na korzeniach zawilca gajowego. Wyrasta przeważnie na luźnej , piaszczystej glebie porośniętej mchem ( i zawilcem oczywiście )

Twardnica bulwiasta (Dumontinia tuberosa)

środa, 26 marca 2014

Barwinek pospolity


  To kolejna zimozielona roślina płożąca występująca w lasach liściastych. Jedynie jej łodygi kwiatowe są wyprostowane. Kwiaty u tej rośliny widuję bardzo rzadko. Te z poniższego zdjecia były jedyne na kilkudziesięciometrowej darni.
 
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Roślina objęta w Polsce częściową ochroną gatunkową



wtorek, 25 marca 2014

Kopytnik pospolity



    Przez wiele lat sadziłem, że ta roślina w ogóle nie kwitnie i pewnie wiele osób spotykając ją gdzieś w lesie, myśli  podobnie, gdyż kwiatów tej płożącej rośliny niemal nie widać. Ukryte są one zazwyczaj pod liśćmi, wyrastając niemal przy samej ziemi na krótkich szypułkach. Teraz jest wlaśnie okres jej kwitnienia.


Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)
Roślina chroniona

poniedziałek, 24 marca 2014

Czareczka czarniutka



   To rzadki i niewielki grzyb , którego można spotkać wczesną wiosnę w wilgotnych lasach iglastych. To moje pierwsze spotkanie z tym grzybem , a znalazłem go na wyspie, która znajdowała sie na środku torfowiska, porośniętej kilkoma niewielkimi świerkami, na butwiejących igliwiach.
Czareczka czarniutka (Pseudoplectania nigrella)
Park krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

niedziela, 23 marca 2014

Capitotricha



   Bardzo podobne do wełniczki (Lachnellula) jednak rosnące na innym substracie, jakim jest drewno liściaste. To rodzaj Capitotricha. Do rodzaju należą trzy gatunki - Capitotricha rubi, Capitotricha bicolor ,Capitotricha fagiseda. Moje grzyby znalazłem na dębie więc najprawdopodobniej to Capitotricha bicolor .

 
 Capitotricha sp.

sobota, 22 marca 2014

Wełniczka




     Grzyb wielkości około 2mm ,rosnacy na opadłych gałązkach drzew iglastych. Moje znalezisko to gałązki modrzewiowe więc z licznej grupy rodzajowej można zawęzić oznaczenie do trzech gatunków : wełniczka pasożytnicza (Lachnellula willkommii), wełniczka gałązkowa (Lachnellula occidentalis), wełniczka modrzewiowa (Lachnellula laricis). Dalej to już niestety mikroskop.

Wełniczka (Lachnellula sp)

Żaba moczarowa



   No i nastała ta krótka chwila, kiedy te niepozorne żaby brunatne, na czas godów przyjmują barwę niebieską.




Żaba moczarowa (Rana arvalis)


piątek, 21 marca 2014

Mchy ciemnego lasu



   Na nagiej ocienionej ziemi i  marwym drewnie...


merzyk kropkowany (Rhizomnium punctatum)



Płaskomerzyk dzióbkowaty (Plagiomnium rostratum)



Płaskomerzyk dzióbkowaty (Plagiomnium rostratum)




Traszka grzebieniasta



   Traszki grzebieniaste też opuściły swoje kryjówki i udają się w miejsca gdzie odbędą gody. Dla bezpieczeństwa wybierają do tego zbiorniki bezrybne, gęsto porośnięte roślinnością.





Traszka grzebieniasta (Triturus cristatus)
Samica

czwartek, 20 marca 2014

cebulica syberyjska



   Roślinę tą spotkałem dziś poza miastem, na obrzeżach suchej łąki ( po raz pierwszy ma sie rozumieć). Nie jest ona zaliczana do gatunku flory Polski. To roślina uprawna ,choć coraz częściej zdziczała. W Polskiej florze występują dwie cebulice - rzadka dwulistna i jeszcze rzadsza trójlistna, ale spotkać można je jedynie w Karpatach i Bieszczadach, grzie przebiega ich północna granica występowania europejskiego. Różni je od cebulicy syberyjskiej to, że posiada kwiaty gronowate , na wzniesionych szypułkach.

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Park krajobrazowy Wysoczyzny Elblaskiej

Żaba trawna




... a trawy nie ma :)

Żaba trawna (Rana temporaria)

środa, 19 marca 2014

Żaba trawna




Żaba trawna (Rana temporaria)

O traszce co wody szukała




   Skończył się okres zimowania traszek, które robią to poza zbiornikami wodnymi. Teraz pod osłoną nocy , ale też w dzień (jak zauważyłem tylko deszczowy), kierują sie w miejsca , w których odbędą gody i złożą jaja. Często po drodze zatrzymują sie na chwilę , lub dzień w  napotkanych kałużach.
   No i w tej kategorii rok rekordów. Najwcześniej dotychczas spotkana traszka zwyczajna.

   Traszka zwyczajna spotkana wczoraj podczas deszczu w towarzystwie kilku innych , w omszonym łęgu obsypanym gęsto czarkami .

Traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris)

wtorek, 18 marca 2014

Śledziennica skrętolistna



    Wczesnowiosenna roślina podmokłych terenów leśnych.
Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium)

Śnieżyczka



   Już chyba ostatnim rzutem na taśmę udało mi go się znaleźć kwitnącego. W moich lasach nie jest to pospolita roślina.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Park krajobrazowy Wysoczyzna Elbląska

piątek, 14 marca 2014

Bielik



   Ciekaw jestem czy stwierdza się ataki bielików na łabędzie, bo największymi panikarzami kiedy nad jezioro wylatuje bielik są właśnie łabędzie, które widząc go już z daleka , zrywaja sie do lotu, albo ciężkim biegiem po wodzie rozbiegają się na oślep. Inne mniejsze kaczkowate siedzą spokojnie na wodzie, a mewy jak to mewy próbują w locie przegonić intruza.

bielik (Haliaeetus albicilla)
Rezerwat Jezioro Drużno

czwartek, 13 marca 2014

A na polach kolorowo




 ... Bo na polach , pomiędzy lepiężnikami różowymi, niebieskie przetaczniki i złoć żółta.

przetacznik perski (Veronica persica)






Złoć żółta (Gagea lutea)

środa, 12 marca 2014

Zawilec gajowy




   ... Spotykam w lesie przez cały rok , z grudniem i styczniem włącznie. Ale te, to już takie prawdziwe, wiosenne, w kępach, miododajne, przyciągające owady i obiektywy aparatów.

zawilec gajowy (Anemone nemorosa)



żurawie w parach










wtorek, 11 marca 2014

Niebieskie akcenty



   Kiedy bukowa leśna ściółka  jeszcze brunatna od zeszłorocznych suchych liści, łatwo zauważyć pierwsze niebieskie przylaszczki. Wzrok też mniej rozbiegany, bo to jedna z pierwszych kwitnących roślin.

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)

Ciepło ponad wszystko



   Przebudzona z zimowego letargu jaszczurka żyworodna wygrzewała się w słońcu na pniu starego buka i nic nie było od tego ważniejsze i przyjemniejsze. Na moje ,zbliżone na kilkanaście centymetrów spojrzenie oko w oko reagowała przymknięciem powieki oddając się tym samym błogiemu nagrzewaniu . A żyworodną uważałem zawsze za bardziej płochliwą od zwinki.

Jaszczurka żyworodna (Zootoca vivipara) 

niedziela, 9 marca 2014

Śpiewaków wciąż przybywa



  Z trzcinowisk dobiega już subtelny śpiew Potrzosów. W lasku wierzbowym szpaki się pokazały i  choć to bardzo dobry śpiewak, to śpiewanie mu jeszcze słabo wychodzi, ale próbuje. Dało się też usłyszeć śpiew pierwiosnka i ... najładniejszy leśny śpiew i śpiewak ,Wilga.

Potrzos (Emberiza schoeniclus)
 

Szpak (Sturnus vulgaris)

sobota, 8 marca 2014

Ciągły napływ czajek




    Podczas półgodzinnej obserwacji na jeziorze Drużno przeleciało kilkadziesiąt stad , po kilkadziesiąt sztuk w stadzie. Wysoko lecąc z nad pól, kiedy znalazły się nad lustrem wody, nagle zniżały lot , niemal do lustra. Kiedy przeleciały jezioro, z powrotem podnosiły znacznie lot. Tak zachowywało się każde przelatujące  stado.




 


Gęsi też dużo i wszystkie bardzo wysoko. Jedna gęgawa odłączyła się od stada i dołączyła się do pary pływających łabędzi. Siadła przy nich na chwilę i odleciała w kierunku "klucza" od którego się odłączyła.
Rezerwat Jezioro Drużno


piątek, 7 marca 2014

Pszczela stołówka




  Lepiężnik różowy (Petasites hybridus) . Na nich zawsze widuję pierwsze pszczoły. Bardzo miododajny , no i jeden z pierwszych dzikich kwiatów, nie licząc tych ogródkowych.


czwartek, 6 marca 2014

Z omszonego lasu




Płożymerzyk dzióbkowaty (Plagiomnium rostratum)



Tujowiec delikatny (Thuidium delicatulum)



krótkosz szorstki (Brachythecium rutabulum)

Ślimacze jaja



   Zapewne są to jaja jakiegoś dużego ślimaka nagiego. Większość ślimaków bezmuszlowych zimuje w postaci jaj, złożonych przed zimą w wilgotnych miejscach, w glebie , albo mokrym, butwiejącym drewnie.


wtorek, 4 marca 2014

Cordyceps stylophora



   Grzyb wyrastający z jednej larwy na trzech podkładkach. To pierwsze takie, jak na razie nietypowe znalezisko. Na dwóch podkładkach wykształciły się perytecja, natomiast na trzeciej niestety nie. Perytecja są nawet nabrzmiałe w porównaniu do tych , które widywałem przed zimą. Zapewne zarodniki się już w nich tworzą. Wiosną będą sypać porażając kolejne larwy, na których wytwarzać się będą nowe podkładki.

Park krajobrazowy Wysoczyzny Elblaskiej

Żółte niespodzianki




  Prawdopodobnie to Dwuzarodniczka cytrynowa (Bisporella citrina). Prawdopodobnie , bo o tej porze roku jeszcze nigdy nie spotkałem . A jeśli zachował się jakoś po w miarę łagodnej i krótkiej zimie, to ma prawo trochę inaczej wyglądać.