Jakiś wysyp kustrzebkowy na trawnikach i świeżo narzucanej ziemi w ogrodzie. Można przebierać w kształtach i formach. Obserwowałem je kilka dni i brązowe za młodu zewnętrzne strony owocnika , z czasem stają się niemal białe.
Kretowiny |
Gatunek uchodzi za w miarę pospolity jak na storczykowate, tymczasem poza górami , zarówno Polskimi jak i Słowackimi na niżu miałem jej tylko jedno stanowisko na Wysoczyźnie , składające się z kilku rośli , kwitnących raz na kilka lat. Tymczasem pod nosem w Żabim Rogu odnalazłem stanowisko kilkudziesięciu roślin , na dodatek w miejscu , które od lat odwiedzałem , bo wydawało mi się potencjalnie storczykowe. Z tego miejsca będę jeszcze nadawał , ponieważ znalazłem tam w liściach dwa gatunki dactylorhiza i już wiem po dzisiejszej wizycie , że to nie będzie to D.majalis.
Żabi Róg. |
Fiołek torfowy, to znacznie rzadszy klon fiołka błotnego (Viola palustris). Znany z niewielu stanowisk w Polsce fiołek torfowy przede wszystkim różni się od f. błotnego owłosieniem na spodniej stronie liści. Poza tym jest nieco większy i posiada tylko dwa liście , często tutkowato zwinięte , jakich f. błotny nie posiada.
Gatunek chroniony i umieszczony na czerwonej liście jako gatunek krytycznie zagrożony. "Status EN" Rezerwat przyrody Cielętnik |
Wierzba pięciopręcikowa, z uwagi na swoje błyszczące liście zwana jest też wierzbą laurową. Rośnie na podtorfionych łąkach, brzegach torfowiskach , oraz łozowiskach . W porównaniu do innych wierzb późno kwitnie ,maj-czerwiec. Tworzy duże do 15 cm , zwisające kotki.
Wierzba pięciopręcikowa (Salix pentandra) Rezerwat przyrody Cielętnik |
W rezerwacie tym rośnie rzadka , wczesnokwitnąca, więc już przekwitnięta Wierzba śniada (Salix starkeana), dorastająca do 1 metra wysokości. Znana przede wszystkim z torfowisk wysokich , tu rosła na obrzeżu torfowiska niskiego.
Wierzba śniada (Salix starkeana) Gatunek umieszczony na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Status "VU" Rezerwat przyrody Cielętnik |
Chrząszcz z rodziny podryjkowatych . Jak nazwa wskazuje , żeruje głównie na leszczynie (tak piszą), ale ja spotykam go na olszy i tu właśnie żerował licznie bo kilkanaście osobników na małym jeszcze krzaczku.
A tu hurmak olchowiec (Agelastica alni) chrząszcz z rodziny stonkowatych, który zamiast na olszy , masowo (około setki) żerował na pniu wierzby .
Półwysep Kretowiny |
Gatunek ten podobny do Helvella leucomelaena, która związana jest z sosną, Helvella confusa natomiast znajdowana jest w pobliżu świerków. Te rosły na podłożu żwirowym , na skraju lasku sosnowego z domieszka świerka.
Charakteryzuje się owocnikiem o grubych ściankach , brązowym wewnątrz oraz na krawędzi zewnętrznej. Strona zewnętrzna często marmurowata schodząc w kierunku podstawy do barwy białej, kości słoniowej. Żyły są bardziej wyraźne niż u Helvella leucomelaena, ale bardziej tępe niż ma Helvella acetabulum.
Żabi Róg. Stara piaskownia |
Teraz to już na pewno ostatnia . Wstawiam jako ciekawostką, ano dlatego ,że z 22 maja , więc to najpóźniej znaleziony smardz i jak widać ma się dobrze. Po drugie w nietypowym środowisku. Zarastająca sosną stara piaskownia. Wypatruję gatunków związanych z tym środowiskiem , a tu... smardz.
No dobra. W sosnowym lasku stała jedna , jedyna osika i jeden jedyny smardz.
Żabi Róg. Piaskownie |
Jest ciepło, jest trzyszcz. Oba gatunki są ciepłolubne , z tym że trzyszcz piaskowy preferuje piaszczyste tereny otwarte jak wydmy i piaskownie, natomiast trzyszcz leśny zasiedla ciepłe ,osłonięte od wiatru , ale otwarte na słońce tereny leśne .
Trzyszcz leśny (Cicindela silvatica) |
Trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida) |
Na koniec sezonu smardzowego , ten prawdziwy, Morchella esculenta var. crassipes czyli smardz grubonogi charakteryzujący się przesaidzistym trzonem i pokaźniejszymi wymiarami od typowej Morchella esculenta. Owocniki miały około 20cm wysokości. Stanowisko to stary sad pochłonięty przez las.
Wysoczyzna Elbląska. Okolice Jagodno |
Smagliczka pagórkowa to ciepłolubna krzewinka dorastająca do 20cm. Rośnie głównie na murawach kserotermicznych skupiając swoje stanowiska przede wszystkim w dolinach Wisły i odry.
W rezerwacie Biała Góra , na zboczu o silnym nachyleniu, dominuje teraz w miejscach z odsłoniętym piaskiem .
Rezerwat Biała Góra |
Również na piaskach , dosyć licznie , kwitnie teraz pięciornik piaskowy (liście z włoskami gwiazdkowatymi )
Pięciornik piaskowy (Potentilla arenaria) Rezerwat Biała Góra |
Smardz stożkowaty na stanowisku naturalnym, dzieląc siedlisko ze schodzącymi już wcześniejszymi Verpa bohemica (naparstniczka stożkowata).
Owocniki około 10 cm wysokości a główka wyraźnie odsuniętą od znacznie cieńszego trzonu . Walcowata główka ,poza formami okrągłymi (głównie ogrodowe) przeważnie zajmuje 2/3 wysokości owocnika.
Żabi Róg |