Kruszczyki błotne zaczynają kwitnąć. W tym sezonie łąka skoszona na czas , przed wzrostem roślin.
Wysoczyzna Elbląska |
Zalotka białoczelna podobna jest do zalotki spłaszczonej , ma jednak węższy od niej odwłok i czarne pterostigmy . Zalotka spłaszczona ma białe pterostigmy.
Zasiedla różne zbiorniki śródleśne. Najczęściej torfowiska wysokie i zbiorniki dystroficzne z obrzeżem torfowym.
Gatunek objęty ochroną ścisłą. Torfowisko Ględy |
Zalotka torfowcowa jest znacznie mniejsza (w realu) od podobnej zalotki czerwonawej . Posiada też czarne pterostigmy na skrzydłach , które u zalotki czerwonawej są ...czerwonawe.
Latają one od maja do września na torfowiskach wysokich , przejściowych ze zbiornikami dystroficznymi.
Samiec :
Torfowisko. Gorzeń |
Torfowisko Ględy |
Zalotka czerwonawa związana jest z torfowiskami przejściowymi i wysokimi. Na obydwu tych torfowiskach znajdujących się na obszarze chronionym Natura 2000 Jonkowo-Warkały dominującą ważką jest właśnie zalotka czerwonawa , mimo że różne źródła podają z tych torfowisk tylko zalotkę większą (Leucorrhinia pectoralis) - tej nie widziałem , może występuje i jest rzadsza stąd tylko wzmianka o tej drugiej właśnie. Zalotka czerwonawa natomiast bardzo podobna jest to nieco węższej zalotki torfowcowej (Leucorrhinia dubia) , które między sobą różni nieco szerokość czerwonych plam u samców i żółtych u samic. Ponad to samiec zalotki cigmzerwonawej posiada na skrzydłach czerwono brunatne pterostigmy od których odchodzą żółte żyłki. Zalotka torfowcowa pterostigmy i żyłki ma czarne.
Torfowisko Jonkowo-Warkały |
Podkolan zielonawy na południu Polski jest zdecydowanie rzadszy od podkolana białego, natomiast na Wysoczyźnie Elbląskiej zupełnie na odwrót. Pospolicie występującego na przyleśnych łąkach podkolana zielonawego spotkać można na terenie całej Wysoczyzny , a białego tylko na jednym stanowisku na północnym krańcu Wysoczyzny.
Wysoczyzna Elbląska. Jagodnik |
Bagnica torfowa mimo swojego statusu na czerwonej liście gatunków zagrożonych i tak zniżonej już z E na VU to gatunek bardzo częsty, występujący niemal na każdym torfowisku wysokim i płach torfowych zbiorników dystroficznych. Często występuje razem z również powszechną rosiczką okrągłolistną.
Gatunek ujęty na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Kat. Vu- Narażony na wyginięcie Torfowisko wysokie Jonkowo- Warkały |
Sporo mieszańców gatunkowych na łąkach okalających jeziora Gorzeń. Nie jestem przekonany to czystości tego gatunku. Trochę niskie rośliny , mimo że warunki są wyśmienite. Typowe Dactylorhiza incarnata subsp. incarnata to wysokie , mocno zbudowane rośliny o wzniesionych pionowo jasno zielonych liściach. Nawet okazy w pąkach powinny mieć pokaźne rozmiary z przymkniętym między liśćmi kwiatostanem.
Łąki Gorzeń |
Rosła na mszysto turzycowym torfowisku niskim, choć częściej notowana jest z torfowisk wysokich. To niewysoka turzyca która wytwarza nieliczne, cienkie i obłe łodygi, zakończone szczytowym , pojedynczym kłosem bez podsadki.
Podobne kwiatostany tworzy Turzyca Davalla (Carex davalliana). Tworzy ona gęsto łodygowe kępy.
Habitat :
Gatunek umieszczony na czerwonej liście gatunków zagrożonych . Kat. VU- narażony na wyginięcie Torfowisko. Jonkowo-Warkały |
Wełnianka delikatna to rzadki gatunek znany z kilkunastu stanowisk w Polsce. Rośnie na torfowiskach przejściowych , gdzie zajmuje niewielkie przestrzenie i wniewielkiej liczbie roślin. Jest mniejsza od wełnianki wąskolistnej (Eriophorum angustifolium), która kwitnie kilka tygodni wcześniej przeważnie na torfowiskach wysokich, choć ich kwitnienie może się nakładać na siebie. Głodowe formy wełnianki wąskolistnej mogą być podobne pokrojem do wełnianki delikatnej dlatego istotne są inne cechy morfologiczne . Jedną z ważniejszych to szorstkie szypułki (których tu jeszcze nie widać) i kształt i unerwienie na łuskowatych przysadkach.
Znalazłem zaledwie kilka roślin , na mocno uwodnionym płacie torfowym. Nie podawany z tego stanowiska.